Přemýšlíte jaké najdete po absolvování oboru Mechatronika uplatnění?
Přečtěte si, co dělají vaši předchůdci…
František Zouhar
Absolvoval: 2011
Současné zaměstnání: UNIS a.s., Mechatronické a embedded systémy
“K MechLabu jsem se dostal v rámci bakalářské práce, kdy jsem hledal nějaké zajímavé tvůrčí téma, a právě MechLab mi ho dokázal poskytnout. V té době sice ještě MechLab jako takový neexistoval, ale základy již byly položeny. Od té doby MechLab pod vedením doc. Grepla urazil dlouhou cestu. Od malé místnosti s pár počítači až po dnešní stav, kdy je studentům nabízeno špičkové vybavení. I tenkrát nám ale laboratoř dokázala poskytnout dostatek “prostoru” pro profesní rozvoj.
Osobně jsem v průběhu tvorby bakalářské a následně i diplomové práce oceňoval hlavně možnost seberealizace odměněné bohatými zkušenostmi ve všech mechatronických směrech. Už tenkrát jsem tušil, že získané zkušenosti budou nedocenitelné. Jak moc cenné skutečně jsou se ovšem ukázalo až po nástupu do zaměstnání, kde se mi dnes a denně nabyté znalosti vracejí v podobě schopnosti řešit problémy z různých oblastí. Tento fakt asi nejlépe dokládá to, že jsem do zaměstnání nastoupil jako řadový vývojář SW (Matlab/Simulink) a již po jednom roce jsem veden jako Project Manager a vývojář HW na projektu vývoje řídicí jednotky pro letecký (Turbo Propeller) motor.
Nic není zadarmo. Bez snahy studenta to prostě nejde. Je na každém, jak se ke studiu na VŠ postaví. Z vlastní zkušenosti však můžu říct, že ač jsem v MechLabu strávil při práci na projektech nedejen dlouhý večer, byl to čas velice dobře investovaný a plody této práce sklízím do teď.”
Jiří Konvičný
Absolvoval: 2009
Současné zaměstnání: FEI Netherlands
“V době kdy jsem začínal práci na svém diplomovém projektu, žádný MechLab vlastně ještě neexistoval. Všechno vzniklo tak trochu spontánně. V nově vzniklém MechLabu jsem pak strávil asi rok a byl svědkem zapálené práce vedoucích i studentů díky které se podařilo vybavit laboratoř vším základním k tvůrčí práci. Pokaždé když se stavím zpět na kus řeči a nahlédnu do MechLabu, nestačím se divit, o jaký kus se laboratoř posouvá ve smyslu vybavení. To, co je na společné laboratoři nejlepší – a to se nezměnilo – je týmová atmosféra, kdy se všichni přítomní mohou poradit, vzájemně si pomoci a naučit se leccos jeden od druhého.
V dnešní době abstraktních simulací je konceptem MechLabu zachování fyzických testovacích sestav a jejich praktické zkoušení. Má vlastní osobní zkušenost byla pro mě vždy základem k hlubšímu pochopení podstaty fyzikálních dějů a pochopení je tím správným prvním krokem k jakémukoli řešení.
Pracuji jako výrobní inženýr/projektový manažer. Náplní mé práce je hlavně vylepšování výrobních procesů, výrobků samotných a jsem součástímnoha nových vývojových projektů.
Potkávám v praxi velmi málo lidí, kteří dokážou uvažovat zcela prakticky a přidávají rozsáhlé znalosti teorie. Toto spojení je na trhu práce logicky velmi ceněno a to v jakémkoli oboru. Mechlab se stal skvělým prostředkem pro lidi, kteří doopravdy chtějítohoto spojenídosáhnout a najít si nadstandardní uplatnění.”
Jan Štěpánek
Absolvoval: 2011
Současné zaměstnání: FEI Company
“Pracuji na oddělení Product Engineering jako vedoucí změnového řízení pro skupinu rastrovacích Single/Dual beam elektronových mikroskopů. Náplní mé práce je rozhodování o změnách v technické dokumentaci a její úprava. Z velké části jde o práci s databázemi, ale také přímo ve výrobě, kde si člověk může sáhnout na troufnu si říct špičkové technologie.”
Petr Horák
Absolvoval: 2011
Současné zaměstnání: Flextronics Design, s.r.o.
“Studium mechatroniky jsem si vybral především díky rozmanitosti oboru. Ta mne dovedla i k bakalářské práci pod záštitou tehdy začínajícího Mechlabu. Zde jsem si konečně mohl osahat řešení reálných problémů v praxi a proto jsem zde realizoval také diplomovou práci a letní brigádu. Při těchto činostech jsem se dostal i k navrhování DPS, což mělo do značné míry velký vliv na volbu zaměstnání po absolvování fakulkty.
Uplatnění jsem našel ve vývojové pobočce nadnárodního korporátu FLEXTRONICS a to na pozici PCB designer. Naše pobočka se zabývá outsourcovaným vývojem elektronických a elektrotechnických zařízení jak pro externí zákazníky, tak pro interní zákazníky v rámci korporátu. Jsme schopni navrhnout jak komplexní řešení, tak jeho jednotlivé části od projektového konceptu, projektového managmentu, hardware designu, PCB layoutu, software designu až po mechanický design, prototypovou výrobu a testování.”
Martin Bradáč
Absolvoval: 2011
Současné zaměstnání: Porsche Engineering Services, s.r.o. (Praha)
“Už při bakalářském studiu jsem měl dilema, jestli si nechat zapsat nějakou klasickou BP rešeršního typu a nebo se pokusit o něco více reálnějšího. Takto jsem objevil laboratoř vznikající pod vedením R.Grepla. Tímto vzniklo mé provázání a spolupráce s MechLabem. To vydrželo až do konce celého studia a ani po ukončení nebyli kontakty zcela zpřetrhány…
Po studiu jsem nastoupil ve firmě UNIS, a.s. (Brno), kde jsem se zabýval vývojem algoritmů pro řízení malých leteckých turbínových motorů. Řešil jsem modely a simulace v prostředí Matlab/Simulink, HIL testy za pomocí dSpace a nakonec i testy řízení s reálnými zařízeními.
Po přibližně dvou letech jsem změnil práci a v současné době pracuji pro firmu Porsche Engineering Services, s.r.o. (Praha). Zde se zabývám opět modelováním a simulacemi algoritmů určených pro řídící jednotky v autě.
Pokud bych měl shrnout to, kam jsem se doposud ve své kariéře dopracoval, jednoznačně tomu dopomohla má zkušenost v MechLabu. Vysoká škola obecně člověka připraví pro práci v komereční sféře, nicméně bez zkušeností s reálnými aplikacemi mu potom nějaký čas může trvat se “zapracovat”. Takto jsem si ušetřil čas, který jsem mohl věnovat jiným věcem.”
Michal Šuranský
Absolvoval: 2013
Současné zaměstnání: KinaliSoft (vývoj osadzovacích automatov dosiek plošných spojov a litografických strojov)
“Mechlab je vynikajúce miesto na získanie nových vedomostí a schopností v oblasti elektroniky v mechatronických zariadeniach. Laboratórium je vybavené modernými prístrojmi a poskytuje možnosť na realizáciu najrôznejších projektov z tejto oblasti. V prípade akýchkoľvek problémov je vždy k dispozícii tým mladých doktorandov, ktorí ochotne poradia.”
Jakub Križan
Absolvoval: 2012
Současné zaměstnání: Ricardo Prague, Hybrid and electronic systems
“Už od dětství mě bavilo vytvářet všelijaké pohybující se stroje. Když jsem si vybíral vysokou školu, nevěděl jsem, kterým směrem se vydat, technika mě zajímala ze všech stran. A tenkrát jsem našel mechatroniku, která mi umožňovala dozvědět se o všem něco, neváhal jsem a přihlásil se. Od té doby jsem nikdy nelitoval, studium zdaleka předčilo mé očekávání. Když jsem dospěl k výběru bakalářské práce, naskytla se mi možnost realizovat v Mechlabu výukový model, okamžitě jsem souhlasil a získal tak první praktičtější zkušenost s řízením. S výběrem diplomové práce jsem měl jasno zase nějaká praktická věc v Mechlabu. Naučil jsem se pracovat s dSPACE a mnohé další věci jsem vybádal. Přechod do prvního zaměstnání UNIS, a.s. byl pro mě jednoduchý, v podstatě jsem jen přesedl za jiný počítač. Vytvořit řízení leteckého motoru se ukázalo být se zkušenostmi z Mechlabu jednoduchou záležitostí. Zaměřil jsem se na generování kódu ze Simulinku a ve finále tak vygeneroval s pár kolegy jednotku pro celé letadlo. V současnosti pracuji ve firmě Ricardo na vývoji pokročilých řídících algoritmů převážně pro automobilový průmysl a dveře do světa jsou otevřené. V praxi jsem se naučil mnoho nového, ale zřejmě bych to nedokázal bez pevných základů, které jsem získal studiem mechatroniky a dlouhými večery strávenými v Mechlabu.”
Josef Ferda
Absolvoval: 2006
Současné zaměstnání: Continental corporation – powertrain division
“V době, kdy jsem studoval na VUT Brno obor Mechatronika, žádný MechLab neexistoval. V té době jsme měli malou laboratoř, kde jsme mohli provádět experimenty a pracovat na diplomových pracích. V podstatě se jednalo o prvopočátky MechLabu. V porovnání se současným stavem se jednalo o dobu kamennou. Je neocenitelné, když při řešení svého problému, můžete diskutovat s přítomnými spolužáky „proč ten krám zase nefunguje“, aneb více hlav více názorů, více různých pohledů.
V současné době pracuji jako vedoucí vývoje Turbodmychadel v České republice. Náplní mé práce je neustálý vývoj, optimalizace a zdokonalování výrobků, odhalování příčin poruch a jejich zpětná implementace do vývojových procesů tak, abychom minimalizovali jejich výskyt na budoucích projektech. Každý den se setkávám s nutností propojení praktického řešení s aplikací teoretických znalostí z několika oblastí zároveň – mechanika, elektronika, pneumatika, dynamika, simulace,…
Studium na fakultě Mechaniky těles, Mechatroniky a Biomechaniky VUT Brno mi otevřelo obrovské možnosti pracovního uplatnění, díky širokému studijnímu záběru a především pak praktické realizaci v Mechatronické laboratoři. Obor Mechatronika má již dnes velmi silné postavení nejen v automobilovém průmyslu, ale do budoucna svou pozici bude velmi posilovat a upevňovat díky globálnímu nasazovaní systému zjednodušujících komunikaci, zvyšujících náš komfort, zpřesňování dosahovaných výsledků… přehled, který student dosáhne studiem na VUT Brno obor Mechatronika, je dle mého názoru a zkušeností, jedním z nejlepších startů pro pracovní kariéru.”